Ukrayna istihbarat başkanının eşi zehirli suikast girişimine uğradı

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Ana Müdürlüğü Başkanı Kirill Budanov’un eşi Marianna Budanova, zehirlendiği öne sürüldü. Budanova’nın eşi Kyrylo Budanov, Rusya’ya karşı yönettiği etkili operasyonlarla tanınıyor. Saldırının ardından diğer istihbarat personeli de zehirlendi.

EN AZ 10 SUİKAST DÜZENLENDİ

Ukrinform ajansının hastane kaynaklarına dayandırdığı haberde, 30 yaşındaki Budanova’nın “ağır metal zehirlenmesi” nedeniyle tedavi altına alındığı belirtildi. İstihbarat Ana Müdürlüğünün konuyla ilgili açıklama yayımlayacağı aktarıldı. Ukrayna basınında, Rusya-Ukrayna savaşının başladığı 24 Şubat 2022’den bu yana Budanov’a yönelik en az 10 suikast girişimi yapıldığı ileri sürüldü.

OLUMLU YÖNDE İLERLEME TESPİT EDİLDİ

Ukrayna’nın askeri istihbarat şefinin eşinin, zehirli suikast girişiminin ardından durumunun ağır olduğu belirtildi. Doktorlar, Marianna’nın durumunun yakından takip edildiği, durumunda olumlu yönde ilerleme tespit ettiklerini söyledi.

DİĞER PERSONELLER DE ZEHİRLENDİ

Rusya’nın arkasında olduğundan şüphelenilen zehirlenmenin kesin niteliği belirlenemedi ve daha sonra diğer askeri istihbarat personelinin de zehirlendiği ve şu anda testlere tabi tutulduğu ortaya çıktı. Budanova’nın kocasının aralarında olup olmadığı açıklanmadı. Saldırının büyük olasılıkla zehirli yiyeceklerden kaynaklandığı belirtildi.

RUSYA’NIN ÖNCELİKLİ HEDEFLERİNDEN BİRİ OLARAK GÖRÜLÜYOR

Kaynaklar, geniş çaplı işgalin öncesinde ve sonrasında Kyrylo Budanov’a yönelik de girişimlerde bulunulduğunu doğruladı. Batılı istihbarat teşkilatlarının saygı duyduğu bu kişi, Rusya’nın çatışmadaki öncelikli hedeflerinden biri olarak tanımlanıyor. “Ukrayna askeri istihbarat teşkilatı başkanının eşini öldürmeye teşebbüs iddiası” hakkında soruşturma yürütülüyor.

Kaynak: Haberler.com / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x