Bakanlığı zarara uğratmaktan ceza alan müdür yardımcısı görevden alınmamış

‘Kamuyu zarara uğrattığı’ gerekçesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın davacı olduğu ve suçlu bulunan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Volkan Ersoy’un 2024 yılı kültür Bütçe Görüşmeleri’nde yer alması sosyal medyada gündeme geldi. Kültür Bakanlığı’nın bütçe görüşmesine katılmasıyla dikkat çeken Ersoy, “Görevime devam ediyorum. O ceza dernekle ilgiliydi” dedi.

BirGün’den Işıl Çalışkan’ın haberine göre, Devlet Konservatuvarı Mezunları Dayanışma Derneği davasına ilişkin konuşan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Volkan Ersoy, “Dernek yöneticiliğiyle kamuyu zarara uğratmanın ne alakası var ki? 2000 yılındaki bir olaydan bahsediyorsunuz. Derneği ilgilendiren bir konu bu. Tüzel kişilikle devlette yürüttüğüm bir görev arasındaki bağlantı nedir?” dedi.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcılığı’nın ilk görevi olmadığını belirten Ersoy, “Ben yıllardır kamuda görev yapıyorum. Bu benim ilk görevim değil. Ben çeşitli illerde müdür vekilliği ve genel müdür yardımcılığı gibi görevlerinde bulundum. Konuyla ilgili açıklama yapma gereği duymuyorum” dedi.

Ersoy, 2000-2002 yılları arasında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Bale Disiplin Kurulu Temsilcisi görevini yürüttü. 2014 yılında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü festivaller, yarışmalar ve turne organizasyon koordinatörlüğüne sonra da aynı yıl Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’ne Müdür ve Sanat Yönetmeni olarak atandı.

Ne olmuştu?

Ahmet Volkan Ersoy’un Devlet Konservatuvarı Mezunları Dayanışma Derneği yöneticisi olduğu 1999-2002 yılları arasında Türkiye’yi yurt dışında temsil edecek sanatçıların (sanatsal, kültürel, eğitim çalışmalarındaki) çeşitli giderleri için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın derneğin hesabına yatırdığı paranın bir kısmının “amaca aykırı kullanıldığı” iddia edildi.

Kültür Bakanlığı’nın 11 Kasım 2005’te açtığı davada mahkeme 283 bin TL’nin yasal faizi ile birlikte Bakanlığa verilmesine karar verdi. Ancak, Devlet Konservatuvarı Mezunları Dayanışma Derneği bu sırada faaliyetini sonlandırdı. Bakanlık bu kez Ersoy’un da aralarında olduğu yöneticiler hakkında dava açtı. 17 Şubat 2023’te mahkemeye ulaşan bilirkişi raporunda sorumlu olarak yer alan isimlerden biri de Ahmet Volkan Ersoy’du. Mahkeme 283 bin TL’nin yasal faiziyle birlikte ödenmesine karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x